Nabór osób chętnych do udziału w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla JST – edycja 2025

logo programu opieka wytchnieniowa dla JST edycja 2025
  • 13 marca, 2025

W związku z przystąpieniem przez Gminę Urszulin do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Urszulinie rozpoczyna nabór osób chętnych do udziału w Programie.

Program adresowany jest do mieszkańców Gminy Urszulin.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
  • dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
  • osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
    • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)

– poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Ważne:
  • Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówki pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
  • Gmina przyznając usługi opieki wytchnieniowej bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnościami.
  • Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
  • Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usług opieki wytchnieniowej.
  • Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej, nie ponosi odpłatności  za usługę przyznaną w ramach Programu.
  • W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.
  • Uczestnik Programu, w Karcie zgłoszenia do Programu, ma możliwość samodzielnego wskazania osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej.
  • Opieka wytchnieniowa nie może być świadczona przez członków rodziny, opiekunów prawnych lub osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem Programu. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością. Na potrzeby realizacji Programu za opiekuna osoby z niepełnosprawnością uznaje się opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności (w tym opiekuna sprawującego opiekę w ramach rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka).
  • W przypadku gdy usługi opieki wytchnieniowej, mają być świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2024 poz. 560 z późn. zm.), a w przypadku usług opieki wytchnieniowej, o których mowa w ust. 6 pkt 1 lit. e, ust. 6 pkt 1 lit. f, ust. 6 pkt 2 lit. h oraz ust. 6 pkt 2 lit. i, dodatkowo wymagana jest pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica małoletniego lub opiekuna prawnego małoletniego.
Osoby chcące skorzystać ze wsparcia w formie usług opieki wytchnieniowej prosimy o:
  1. zapoznanie się z Programem „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (zał. nr 1),
  2. zapoznanie się ze Standardami ochrony małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Urszulinie (zał. nr 2),
  3. wypełnienie poniższych dokumentów:
  4. karty zgłoszenia do Programu (zał. nr 3),
  5. oświadczenia (zał. nr 4),
  6. klauzuli informacyjnej dla osoby zgłaszającej się do Programu (zał. nr 5),
  7. klauzuli informacyjnej Ministra (zał. nr 6),
  8. klauzuli informacyjnej dla osoby realizującej opiekę wytchnieniową (zał. nr 7),
  9. oświadczenia o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich (w przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej, mają być świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia) (zał. nr 8),
  10. dołączenie kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności/o niepełnosprawności.

Dokumenty można złożyć osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Urszulinie, ul. Lubelska 31, 22-234 Urszulin, od poniedziałku do piątku w godz. 730-1530 lub przesłać na adres Ośrodka.

Nabór prowadzony jest w sposób ciągły do wyczerpania limitu osób/godzin oraz posiadanych środków finansowych w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 z Funduszu Solidarnościowego.

Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie.

Dane kontaktowe:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Urszulinie,
ul. Lubelska 31,
22-234 Urszulin
tel. (82) 57-13-044
e-mail: gops@gops-urszulin.pl

Zapraszam do udziału w Programie

/-/ Marzena Trzaskowska

Kierownik Gminnego Ośrodka
Pomocy Społecznej w Urszulinie

Do pobrania:

  1. Program (zał. nr 1)
  2. Standardami ochrony małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Urszulinie (zał. nr 2)
  3. Karta zgłoszenia do Programu (zał. nr 3)
  4. Oświadczenie (zał. nr 4)
  5. Klauzula informacyjna dla uczestnika Programu (zał. nr 5)
  6. Klauzula informacyjna Ministra (zał. nr 6)
  7. Klauzula informacyjna dla osoby realizującej opiekę wytchnieniową (zał. nr 7)
  8. Oświadczenia o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich (zał. nr 8)
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA/CAŁKOWITY KOSZT ZADANIA – 29 376,00 ZŁ

Accessibility Toolbar

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Urszulinie
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.